واریکوسل چیست؟

آیا می‌دانید واریکوسل چیست؟ واریکوسل یا واریس بیضه بزرگ‌شدن سیاهرگ‌های داخل کیسه بیضه است که به‌مرور در طی زمان ایجاد می‌شود. کیسه بیضه یک کیسه‌ی پوستی است که دارای شریان‌ها و سیاهرگ‌هایی است که خون را به غدد تولیدمثل می‌رساند. یک اختلال در کیسه بیضه می‌تواند منجر به واریکوسل شود. واریکوسل شباهت بسیار زیادی به واریس‌های پا دارد. این بیماری در دوران بلوغ رخ می‌دهد. در این مقاله از مجله کمکدون هر آنچه که نیاز است در مورد واریکوسل بدانید را برای شما بیان می‌کنیم.

علائم واریکوسل

علائم شایع واریکوسل را در ادامه بررسی می‌کنیم. البته دقت داشته باشید که در اکثر مواقع واریکوسل علائمی ندارد، همچنین ذکر این نکته قابل‌توجه است که اگر دچار این علائم هستید به این معنی نیست که شما مبتلا به واریکوسل شده‌اید، شاید دلایل دیگری دارد که باید تحت‌نظر پزشک تشخیص داده شود.

علائم شایع واریکوسل:

  • درد مبهم و مکرر در بیضه‌ها (عموماً بیضه سمت چپ)
  • احساس سنگینی یا ناراحتی در بیضه
  • ایجاد توده در یکی از بیضه‌های شما
  • سیاهرگ‌های بزرگ یا پیچ‌خورده در کیسه بیضه

 

علت ایجاد واریکوسل

1 هفته پیش

♦ شاید این سؤال در ذهن شما ایجاد شود که چرا واریکوسل می‌گیریم؟ طبق تحقیقات از هر ۶ مرد، یک نفر مبتلا به واریکوسل می‌شود و این بیماری در سن ۱۵ تا ۲۵ سالگی شایع است.

♦ گاهی اوقات خون به‌راحتی در بیضه و شریان‌ها جریان پیدا نمی‌کند، یک جا جمع می‌شود و باعث ایجاد واریکوسل در طول زمان می‌شود. در واقع از نظر تئوری اعتقاد بر این است که واریکوسل به دلیل برخی از نقص‌ها در دریچه‌های وریدها تشکیل شده است. این دریچه‌ها جریان خون به بیضه‌ها را کنترل می‌کنند. اگر به دلایلی در جریان خون انسداد وجود داشته باشد، خون به عقب برگشته و باعث تورم و بزرگ‌شدن وریدهای بیضه می‌شود.

♦ پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چرا واریکوسل باعث ناباروری می‌شود، اما این احتمال وجود دارد که به دلیل تجمع خون در وریدها، دمای بیضه بالا رفته که این دمای بالا بر تعداد یا کیفیت اسپرم اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد.

♦ خیلی از افراد از اینکه واریکوسل دارند بی‌اطلاع هستند چون در اکثر اوقات مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه دچار ناباروری شوند و یا احساس سنگینی و درد مبهم در بیضه خود داشته باشند.

ادامه مطلب: کمکدون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.