نکات و ترفندهایی برای تربیت صحیح فرزندانتان

اگر به دنبال بهبود فرزندپروری خود هستید یا فقط می خواهید اطلاعاتی در مورد تربیت فرزندتان بخوانید، اینجا مکان خوبی است. این مقاله نکات مهمی را برای فرزند پروری در اختیار شما قرار می دهد. کودکان می توانند در سلامت روان شما بسیار تاثیر گذار باشند پس بهترین مهارت های فرزندپروری را آموزش ببینید .

وقت خود را با فرزندان خود بگذرانید. در حالی که در سال‌های اخیر جنبشی وجود داشته است که والدین روی «زمان با کیفیت» با فرزندان خود تمرکز کنند، اکثر کودکان صرفاً «زمان کمی» را می‌خواهند. حتی اگر کاری انجام نمی دهید، فرزندتان از بودن در کنار شما لذت می برد پس شما هم از بودن با آن ها لذت ببرید. علاوه بر این، گذراندن زمان برای تعامل با کودکان خردسال برای رشد فکری آنها حیاتی است.

فرزند پروری

مشاجره با فرزندتان هرگز کار جالبی نیست ، زمانی که در اوج عصبانیت هستید و به راحتی می توانید خونسردی خود را از دست بدهید و چیزهایی بگویید که پشیمان شوید ؛ به خودتان اجازه بدهید که استراحت کنید. از اتاق بیرون بروید، کمی پیاده روی کنید، کتاب بخوانید به خودتان فرصت دهید تا آرام شوید.

اگر کودک شما مجبور است داروی مایع مصرف کند، به جای استفاده از قاشق های آشپزخانه یا فنجان های اندازه گیری، از داروساز خود بخواهید که قاشق، لامپ یا سرنگ خوراکی مصرف کند. اندازه‌گیری‌های استاندارد آشپزخانه می‌تواند تا سه برابر مقدار یک ابزار دوز را نگه دارد، که خطر مصرف بیش از حد، ناراحتی معده یا مصرف دارو را افزایش می‌دهد.

یک نکته عالی برای والدین این است که همیشه مستقیم و در عین حال آرام باشید هر زمان که مشکلی دارید. این به کودک شما نشان می دهد که چگونه باید در موقعیت های مشابه واکنش نشان دهد. اگر شما منفعل پرخاشگر هستید، ممکن است فرزندتان به مشکلات به روشی منفعلانه واکنش نشان دهد که به نفع او نباشد.

اگر کودک با نوشیدن شیر از شیشه مشکل دارد از لباس‌ها یا وسایل مادر برای پیچیدن دور شیشه استفاده کنید. بوی مادر در لباس به آرامش کودک کمک می کند زیرا او آن را با مادرش مرتبط می کند و بنابراین احتمال پذیرفتن شیشه را بیشتر می کند.

شیشه شیر

بچه‌ها طبق روال زندگی می‌کنند و اگر بدانند چه انتظاری دارند، راحت‌تر می‌توانند روز را پشت سر بگذارند. مهم است که مطمئن شوید که همه چیز برای کودکان یکسان است. سورپرایزهای شاد اغلب مورد استقبال کودکان قرار می گیرد.

بخش مهمی از فرزندپروری، تعیین و اجرای مرزهای روشن است. سازگاری بسیار مهم است، بنابراین هنگامی که خطی روی یک موضوع رفتاری خاص ترسیم می شود، عواقب عبور از آن خط همیشه باید حفظ شود. با پیروی از این روش، کودک شما قوانین قابل پیش بینی ای خواهد داشت که بر اساس آن باید عمل کند و همیشه از آنچه قابل قبول است و چه چیزی غیرقابل قبول است آگاه خواهد بود!

یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد یک رابطه سالم با فرزندتان بازی کردن با اوست. فقط با صرف زمان برای نشستن روی زمین و انجام یک بازی ساده، چیزهای زیادی در مورد فرزندتان یاد خواهید گرفت. با ایجاد یک رابطه عالی، شما و فرزندتان لذت خواهید برد.

هر چه زودتر آموزش فرزندتان را شروع کنید. حتی وقتی یک بچه کوچک است، بازی‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها بازی کنید که یادگیری را سرگرم‌کننده می‌کند. می توانید بازی هایی برای آموزش ریاضی، علوم، خواندن، املا و غیره به آنها بیابید. هیچ وقت برای شروع آموزش فرزندتان زود نیست و اگر آن را سرگرم کننده کنید، او را به ادامه یادگیری علاقه مند خواهید کرد.

بازی با کودک

هرگز فرزندتان را تحقیر نکنید، حتی به  شوخی. عزت نفس کودک از ابتدای زندگی توسط والدین او پرورش یا آسیب می بیند. به جای اینکه به فرزندتان بگویید «تو این کار را اشتباه انجام دادی»، سعی کنید بگویید خسته نباشی .لبخندی که از این نظر مثبت دریافت می کنید به شما نشان می دهد که فرزندتان چقدر روی شما برای ایجاد احساسات مثبت در مورد زندگی حساب می کند.

وقتی سعی می‌کنید بچه‌هایتان را مجبور کنید غذایشان را بخورند در حالی که سرسخت هستند، بسیار مهم است که سعی کنید این فرآیند را برای آنها سرگرم‌کننده کنید. آنها هنوز مزه های عالی و ضروریات غذا خوردن را درک نکرده اند، بنابراین تنها چیزی که شما به عنوان والدین می توانید به آن تکیه کنید این است که آنها سرگرم شوند!

حداقل یک بار در روز برای فرزندتان کتاب بخوانید. کودکانی که به این شیوه مثبت در معرض مطالعه قرار می‌گیرند، احتمال بیشتری دارد که خود به خوانندگان مشتاق تبدیل شوند. خواندن چندین بار در روز برای آنها باید هدف مورد نظر باشد، اما حتی اگر در برنامه شلوغ خود فقط برای یک داستان سریع قبل از خواب وقت داشته باشید، دنیایی از تفاوت در نگاه فرزندتان به مطالعه ایجاد می کند.

کتاب خواندن

 

فرزندانتان را به خاطر کارهایی که به خوبی انجام می دهند تحسین کنید. طبیعی است که به جای رفتارهای مثبت متوجه رفتارهای منفی شویم. با این حال، اگر کودک احساس نمی کند که برای کارهای خوبی که انجام می دهد، تقویت مثبت دریافت می کند، به احتمال زیاد برای جلب توجه رفتارهای منفی انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.